جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: پنجشنبه، 17 خرداد 1403     
ورود شورای رقابت به قیمت گذاری خودروهای برقی ضرورت دارد

 به گزارش گروه نگاه پارلمان به شهرتهرانی نیوز، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به 140 هزار متقاضی برای 10 هزار دستگاه خودرو برقی عرضه شده در سامانه یکپارچه، قیمت گذاری خودروهای برقی نیز همچون خودروهای مونتاژی باید از شیوه مشخصی تبعیت کند.

بهروز محبی نجم‌آبادی با اشاره به نخستین طرح فروش خودروهای برقی و ابهام در شیوه قیمت گذاری این خودروها عنوان کرد: متاسفانه نبود رقابت در بازار خودرو موجب شده خودروهای برقی نیز همانند انواع دیگر خودرو به صورت انحصاری به فروش برسند. بنابراین وقتی بازار خودرو آزاد و رقابتی نیست، ورود شورای رقابت به قیمت گذاری خودروهای برقی ضرورت دارد.
 
وی با بیان اینکه قیمت گذاری خودروهای برقی مبنای مشخصی ندارد، تصریح کرد: در شرایطی که بازار خودرو انحصاری است چگونه وزارت صمت به این نتیجه رسیده است که خودروهای برقی شامل قوانین فروش و قیمت گذاری نمی شوند؟
 
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به 140 هزار متقاضی برای 10 هزار دستگاه خودرو برقی عرضه شده در سامانه یکپارچه که البته واردات این تعداد خودروی برقی به کشور بعید به نظر می رسد، قیمت گذاری خودروهای برقی نیز همچون خودروهای مونتاژی باید از شیوه مشخصی تبعیت کند.
 
محبی نجم آبادی با بیان اینکه متقاضیان خرید خودروهای برقی نمی توانند به هر قیمت اعلامی از سوی وزارت صمت تن دهند، افزود: مجلس به شفافیت در قیمت گذاری خودروهای برقی حساسیت داشته و باید مشخص شود که قیمت این خودروها بر اساس فرمول شورای رقابت تعیین می شود یا مبنای دیگری دارد.
 
وی در خصوص قیمت گذاری خودروهای برقی توسط سازمان حمایت اظهار داشت: سازمان حمایت باید بر اساس اسناد حسابرسی به علاوه سود متعارف قیمت خودروهای برقی را تعیین کند و در شرایطی که عرضه و تقاضا برای خودروهای برقی همخوانی ندارد، تعیین قیمت از سوی سازمان حمایت نیز شیوه مناسبی برای قیمت گذاری خودروهای برقی نخواهد بود.
 
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درباره تاثیر عرضه خودروهای برقی بر بازار خودرو بیان کرد: مجلس یازدهم با تصویب قانون ساماندهی صنعت خودرو به دولت اجازه داده است که با توجه به ناترازی بنزین در کشور زمینه واردات خودروهای برقی و هیبریدی به کشور را فراهم کند و قطعا ورود خودروهای برقی به تنظیم بازار خودرو کمک خواهد کرد.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: